düden şelalesi

Antalya Sohbet

tarihinde yayınlandıSohbet içinde yayınlandı

8“Turizm başkentimiz, cennetten bir görüntü. Ülkemizin muz ve portakal bahçesi olarak isimlendirilen Antalya; Akdeniz kıyısında, İçel (Mersin) Konya, Isparta, Burdur ve Muğla illeri ile çevrilidir. İl toprakları 36°06′ ve 37°27′ kuzey enlemleri ile 29°14′ ve 32°27′ doğu boylamları arasında yer alır. Üç tarafı yüksek dağlarla çevrilidir. Güzel iklimi, verimli toprakları, orman zenginliği, sahillerinin güzelliği tarihi yerleri ile en zengin şehirlerimizden biridir. Antalya’ya “Türkiye’nin Riviera”sı denilmektedir. Plaka numarası (07)dir.

Bergama Kralı İkinci Attalos tabii güzellikleri çok zengin olan bu bölgede bir şehir kurulmasını istemiş ve kurulan bu şehre “Antalela” ismini vermiştir. Türkler bölgeyi fetih edince, şehrin ismini Antalya olarak değiştirmişlerdir.

7Türkiye’nin güneyinde, tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alan ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuş il. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin altıncı büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır. Antalya’da genel olarak Akdeniz iklimi hüküm sürer, yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır.”

İnternet ortamında arama motoruna “TATİL” yazıp arattığımızda açılan linklerde ilk olarak Antalya’yı görürsünüz. Peki Antalya sadece bir tatil beldesi midir? Ne demiş İmam Gazali “Cevizi kırıp özüne inmeyen, hepsini kabuk zanneder.” Özü görmek zahmetli, hayli meşakkatli bir iştir. Asıl lezzet içindedir. Zahmetsiz rahmet olmaz, kıracaksın, ayıklayacaksın tadına bakacaksın ki lezzetine varasın. Antalya için büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir” demiştir. Bunu derken sadece iklimi için mi demiştir, denizi için mi demiştir, sahili için mi demiştir, eşsiz Toros Dağı manzarası için mi demiştir. Kim bilir… Lakin şu bir gerçektir. Antalya ülkemizin en nadide illerinden birisidir.

4Üç mevsimin bahar, bir mevsimin yaz olduğu yerdir Antalya. Tarımsal olarak genellikle portakal ve narenciye üretimi yapılsa da son dönemlerde gelişen seracılık faaliyetiyle sofralarımızda tükettiğimiz birçok sebze ve meyvenin ana vatanı olmuştur. Gidilecek, gezilecek, keşfedilecek o kadar yerleri var ki Antalya’nın. Bir kaçını yazıma aldım.

MANAVGAT ŞELALESİManavgat Şelalesi; Antalya’nın Manavgat ilçesinin 3 km. kuzeyinde Antalya’ya 80 km. mesafededir. Manavgat Şelalesi, ilçe ile aynı ismi taşır. Manavgat Şelalesi 4-5m yükseklikten dökülmesine rağmen, geniş bir alan üzerinde gürül gürül akışı ile ve doğayla iç içe bir yapıya sahiptir. Yanınızda kimse olmasa bile doğa ile sohbet halindesiniz. Tüm senenin yorgunluğunu atmak için farklı yerler keşfetmek istiyorsanız, Manavgat Şelalesi keşfedilmeye değer yerleriyle tüm yorgunluğunuzu keyifle alacaktır. Yeşilliklerin içinde huzuru saklayan Manavgat Şelalesi, piknik alanlarında yemeğinizi yerken eşsiz güzelliğini izlemeye doyamayacaksınız. Çevresindeki lokantalarda balık yerken dostlarınızla yapacağınız sohbet ayrı bir tat olacak sizler için.

KALEİÇİKaleiçi; dar sokaklar, taştan yollar. Antalya’nın kalbidir adeta. Yörük yemekleri, bol sohbet, muhabbet, otantik bir ortam. Faklı lezzetler arayanlar için eşsiz bir güzellik. Her adımınızda ayrı bir koku ayrı bir seda.

DÜDEN-ŞELALESİDüden Şelalesi; Düden Şelalesi Antalya’ya 10 km mesafededir. Kaynağı Kepez Hidroelektrik santralidir ve Düdenbaşı bölgesinde yüzeye çıkar. Akdeniz’e ulaşma çabasındaki akarsulardan sadece bir tanesidir. Bir sular şehridir Antalya. Tatil tercihini Antalya’dan yana kullanan herkes fazlasıyla yer keşfetmiştir bu şehirde. İlçeleri ayrı bir dünyaya açılan birer kapıdır adeta. Her birinde farklı güzellikler saklıdır. Düden Şelalesi bu doğal güzelliğe sahip bölgelerden sadece bir tanesidir. Tatilde hem denize girip güneşlenmek hem de doğanın armağanı olan Düden Şelalesi’ni ziyaret etmek ayrı bir hava katacak tatilinize ve sohbetlerinize.

YİVLİ MİNAREYivli Minare; Antalya’nın simgesi olan ve şehrin ilk İslam yapılarından biri olan Yivli Minare, Yivli Camii ve külliyesinin en etkileyici parçalarından biridir. 13. Yüzyılla tarihlendirilen Yivli Minare, Selçuklu döneminden günümüze gelmeyi başarmıştır. Yivli Camii, ilk yapıldığı dönemlerde Bizans kilisesiydi. Daha sonra Alaeddin Keykubat tarafından minare eklenerek camiye çevrilmiştir. Minarenin yivlerinden dolayı, camiye Yivli adı verilmiştir. Yivli Minare, şehrin hemen hemen her noktasından görüldüğü için çekilen tüm fotoğraflarda kendini göstermektedir. Antalya’ya gelen turistlerin yoğun ilgisini gören Yivli Minare, sizin de gezinizin bir parçası olabilir ve emin olun en güzel gezi noktalarınızdan biri olacak. Minare, Kaleiçi’ndedir ve ulaşımı oldukça kolaydır. 45 metre yüksekliğindeki Yivli Minare’nin ardından şehirde keşfedecek diğer yerleri gezi listenize eklemeyi unutmayın.

Bu kadar değildir elbet gezilecek yerler, tadılacak lezzetler. Antalya Tarihi Saat Kulesi,Kocain Mağarası, Çığlıkara, Sinek Kalesi, Alara Kalesi, Etenna Antik Kenti, Simena Kalesi, İskele Camii, Konyaaltı Plajı, Atatürk Evi Müzesi, Noel Baba Müzesi, Alanya Dim Mağarası, Gömbe Yaylası ve daha niceleri.

Antalya’ya gittiğinizde gezip görmeniz gereken bunlardan başka daha bir sürü nokta olacak. Camiler, antik kentler, şelaleler ve kiliseler yolculuğunuz boyunca sizlere eşlik edecek. Kameranızı, fotoğraf makinenizi yanınıza alınız. Yaşadıklarınızı, gördüklerinizi ve sohbetlerinizi kayda alın çünkü özleyeceksiniz. Tadı damağınızda kalacak.

expoAntalya; son iki yılda dünya medyasında da büyük bir tanıtım atağı yaşamıştır. 2015 yılında G-20 zirvesinin, bu yıl ise (2016) dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen “ Dünya Botanik Expo’su “Expo 2016 Antalya” adıyla ve “Çiçek ve Çocuk” temasıyla EXPO 2016’nın ev sahidir.

hd-wallpapers-244Bu kadar özelliği ve güzelliği olan ANTALYA için bizde TRSohbet – Kürtçe Sohbet ailesi olarak IRC tabanlı chat sunucumuzda #Antalya kanalını GLOBAL kanal olarak düzenlemeli ve Antalya’ya dair sohbetler yaparak bu tadı bilmeyen arkadaşlarımıza anlatmalıyız.

Velhasıl kelam hani sahilde indiğimizde elimizde bir gitarımız olsa, ilk hangi şarkıyı seslendiririz veya ilk hangi şarkı gelir aklımıza. Doğal olarak “Akdeniz Akşamları” Akdeniz Akşamları ve sohbetler en güzel ANTALYA’da yaşanır.

Saygılarımla…

Soykan 26.06.2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir