hakkari-sohbet

Hakkari Sohbet

tarihinde yayınlandıSohbet içinde yayınlandı

Bayramlarda özel giysi giyilir.

Ezgileri dilden dile yayılır.

Hakkari’yi gören gözler bayılır.

Bir başka güzelliktir, dağı, bayırı, vadisi, çamı, çayırı.

Doğu Anadolu’muzun kültürel zenginlikleri ile dolu, bilinmeyen beldesi. Binlerce yıllık tarihi ile efsane bir kent. Unuttuğumuz değerlerin, yıkılmayan kalesi. Hakkari ilimizi tanımak ve tanıtmak için bu makaleyi yayımlıyorum.

Eşine az rastlanır vahşi ve görkemli doğası, el değmemiş tabii güzellikleri, derin vadileri, 20 bin yıllık buzulları, geçit vermeyen göl ve dorukları, rengarenk ot ve çiçeklerle bezenmiş serin su yaylaları. Dört mevsimin bir arada görülebileceği bir doğa harikasıdır Hakkari. Doğası kadar renkli kültürü ile yaşayan ve yaşatan bir anıt kentdir. Tarihi ve kültürel değerleri, halk müziği, kurtcesohbet.net/sohbet ‘leri, halk oyunları, düğünleri, şenlikleri, yöresel kıyafetleri, kilimleri, el sanatları, mahalli yemekleri ve diğer adet gelenek ve görenekleri ile bir kültür kentidir Hakkari.

 

hakkari-1Hakkari; Türkiye’nin doğusunda yer alan il ve en kalabalık altmış ikinci şehri. 2014 sonu itibarıyla 276.287 kişilik nüfusa sahiptir. Nüfusun 148.538’i erkek, 127.749’u kadındır. Tamamı Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alır. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin kırk yedinci büyük ilidir. Güneyinde Irak, batısında Şırnak, kuzeyinde Van, doğusunda ise İran vardır. Geçim kaynaklarının başında sınır ticareti ve hayvancılık gelir. Sınır ticareti Irak Savaşı, hayvancılık ise silahlı çatışmalar nedeniyle sekteye uğramıştır. Bu nedenle işsizlik çok yüksek düzeydedir. Hâkkari iline bağlı 3 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova İlçeleridir. Her 3 ilçede öz değerlerini, doğal zenginliklerini kendilerine özgü olarak yaşayan ve yaşatan yerlerdir. Hakkari ilinin ilk vilayet oluşu tâ Osmanlı İmparatorluğu devrine rastlar. 1876 yılında önce Erzurum Vilayetine bağlı idari bir yapıya sahipken, 1888 yılında vilayet lav edilerek Van Vilayetinin bir sancağı altına getirilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra 1926 yılında çıkarılan 977 sayılı Teşkilat-ı Mülkiye Kanunu ile ikinci defa vilayet olur. 1998 yılında Hakkari merkezinde yapılan kazı çalışmalarıyla Hakkari Stelleri bulunmuş, bu ilimizin geçmişine yönelik bir sürü bulgular tespit edilmiştir.

hakkari-2Hakkari İlimizin belli başlı tarihi yerleri; Meydan Medresesi, Kırmızı Kümbet Mezarlığı, Kayme Sarayı, Taşköprü, Konak Kilisesi, Çukurca Taş Evleri, Seyit Taha Mezarlığı görülmeye değerdir. Ülkemizin volkanik olmayan en yüksek dağı Cilo Dağı, Hakkari ilimiz sınırları içerisindedir.

 

 

hakkari-3Hakkari’nin iklim ve doğal şartlarına adapte olmuş, nisan ve mayıs aylarında yüksek dağlarda yetişen Ters Lale çiçeği özel bir önem taşır. Ters Lale en nadide çiçeklerden birisidir. Kan kırmızısı rengi, kadife hassaslığındaki teni ve estetik görünümlü tersliği ile bir doğa harikasıdır. Her sabah göbeğinden su yaydığı için Hz. İsa çarmaha gerildiğinde Meryem Ananın gözyaşlarından akan damlalar ile yetiştiğine inanılan ve adına da “Ağlayan Gelin” denilen Ters Laleler Hristiyan aleminin kutsal çiçeği olarak kabul edilir. Sümbül Dağı Hakkari’yi çevreler. Coşkun akar Zap Suyunun kolları. Kilimine duygular, sohbetler nakış nakış işlenir ve Hakkari kilimi ülkemizde ve sınırlarımız dışında aranan kaliteli bir kilimdir. Hakkari balı çok kalitelidir. Hakkari’de yaylaya çıkmak yüzyıllar öncesinden alışıla gelmiş bir gelenektir. Yaylalarda kutlanan kuzu kırpma şenliği Kurtcesohbet.net/sohbet birlik ve beraberlik duygusunu geliştirir.

“ 11 ay kış, 1 ay Ramazan olur ” demişler Hakkari için. Ne kolay bu sözü söylemek. Kış mevsimi bitene kadar bazen 2 bazen de 3 metreye varan kar kalınlığı ve bir o kadar da dondurucu soğuk. Günler, bazen de haftalarca kapalı kalan yollar, teknolojinin yenik düştüğü, kızakların konuştuğu kışlar… Kutuplardaki bir yerden bahsetmiyorum, bahsettiğim yer; yüzbinlerce insanın yaşamını sürdürdüğü Hakkari coğrafyası.

Hakkari ülkemizin gezilmeye değer bir serhat şehridir. Bu akrostiş şiirde benden HAKKARİ ilimize armağan olsun. Kalın sağlıcakla…

Hakkın ne ise

Ahlakın o ola

Kuran ziyafeti

Kurban Bayramı

Ana baba duası

Razı ol ALLAHIM

İyilikler ihsan et.

Soykan 28.06.2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir