Van Sohbet

tarihinde yayınlandıSohbet içinde yayınlandı

Soykan Van-1Gelmediysen, görmediysen gel hele,

Neredeymiş, neresiymiş bil hele,

Kalesini, ovasını gör hele,

İlhamını o’ndan almış güzel Van.

 

Soykan Van GölüSanki Cennet. Deniz gibi bir göl. Efsane gibi bir tarih. Cennet gibi bir varış noktası. Siz hiç denizden 1640 metre yükseklikte bir deniz gördünüz mü? Dünyanın en büyük sodalı gölü Van Denizi; 430 kilometreye olaşan çevresi, yer yer 450 metreyi bulan derinliği ve tarif edilmez turkuaz maviliğiyle Ülkemizin hazinesidir. Van gölü sahilinde akşam, uzak adalara yol alan bir okyanus gemi umuttur.

Van ve çevresi, coğrafya bakımından önemli bir konumu olduğu için çok eski dönemlerden beri yerleşim alanı olmuş, birçok uygarlığın izlerini üzerinde barındırmıştır. Urartu Medeniyetine başkentlik yapan Van, bugüne değin, Hurriler, Hititler, Persler, Medler, Selçuklular, Osmanlılar gibi birçok kültürü bağrında taşımıştır. Van Gölü, Akdamar Kilisesi, “kaleler kenti” olarak anılmasını sağlayan kaleleri, dünyaca ünlü kedisi ve pek çok turizm aktivitesine olanak veren coğrafyası ile Doğu’nun önemli bir turizm merkezidir. Van ve çevresine önce Hurriler yerleşmişler, sonra Urartular 200 yılı aşkın süre hüküm sürmüşlerdir. Daha sonra Medler, Persler, Makedonyalılar, (Büyük İskender), Partlar, Sasaniler, Bizanslar, Selçuklular, İlhanlılar, Celayiroğulları, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar hakim olmuşlardır. Van, Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık ilidir. Kuzeyden Ağrı, batıdan Bitlis, güneybatıdan Siirt, güneyden Hakkari illeriyle, doğudan da İran’la sınırlıdır. Van isminin nereden geldiği ve kaynağı konusu henüz tam olarak açıklığa kavuşmamış olmasına rağmen konuyla ilgili Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Büyük İskender’in, Van Kalesi’ndeki Vank adlı bir mabedin adını şehre verdiğini belirtmektedir. Yazları az yağışlı ve sıcak kışları az yağışlı ve oldukça soğuk geçmektedir. Baharlar ise bol yağışlı ve ılıktır. Van, Türkiye’nin en çok güneş alan illerinden biridir. Bu şehide güneş, yüzünü insanlardan hiç saklamaz. Küstüğünde ise yarattığı manzaranın seyrine ve sohbetine doyum olmaz. Van’ın diğer bir ismi de kale şehridir.

 

Van Kahvaltısı ile başlayalım VAN masalımıza. Artık kahvaltının yeni bir kriteri var. Nedir bu kriter diye sorar iseniz Van kahvaltısı. Ağzının tadını bilenlere zengin çeşitleriyle farklı bir lezzet sunuyor. Ünü Van sınırlarını aşalı çok oldu. Van denince akla; gölü, canavarı, kedisi, kalesi, sohbetinden sonra şimdi kahvaltısı da geliyor. Van kahvaltısı artık bir marka olmuş durumdadır. Kahvaltıda mutlaka otlu peynir olmazsa olmazlardandır. Kavut, Murtuğa sadece belli başlı birkaç tadından biridir. Bu kahvaltı sofrasında dostlarınız ile beraber sohbet halinde olduğunuzu bir düşünün. Hayali bile çok güzel öyle değil mi?

 

Van Gölü Van iline adını veren Van Gölü Türkiye’nin ve dünyanın en büyük soda gölüdür. Dört tarafı yüksek dağlarla çevrilidir. 30’lu yaşlardaki arkadaşlarımız bilirler. Bir zamanlar her akşam haber bültenlerinde VAN GÖLÜ CANAVARI görüldü tarzında efsaneleşen yayınlar vardı. Canavar beklide yoktu ama böylelikle akıllarımızda Van hatırası kalmıştı. Van ile ilgili sohbetlerimizde “Van Gölü Canavarı geliyor.” derdik. Hey gidi günler hey.

 

Van SohbetAkdamar Kilisesi Arif Nihat Asya aşağıdaki dizeler ile anlatmış Akdamar Adasını ve Kilisesini. Benim üzerine söz söylememe ne hacet.

“Nerede istersen orada kal…

Yerleş; yolcu rüyaya benziyor burası…

İşte bak; bir küçük denizdir göl;

Bir küçük kıta Ahtamar Adası.”

Gevaş ilçesi sınırları dahilinde Van Gölü içersinde bulunan en büyük adaya ismini veren kilisedir. Adanın güney doğusuna kurulmuş olan kilise sahile 3 km. uzaklıktadır. Günün her saatinde Akdamar Adası’na, sahilde bulunan motorlarla ulaşım sağlanmaktadır. Türkiye Ermeni Patrikliğince düzenli olarak her yıl eylül ayının ilk haftasında ayinler yapılır. Akdamar Adası, hoşgörünün ve sohbetin adası…

 

Van SohbetMuradiye Şelalesi

Van tarihi zenginliklerin yanında Muradiye Şelalesi gibi doğal güzelliklerin de cennetidir. Kent merkezine 80 km mesafedeki Muradiye Şelalesi’nin eşsiz manzarasında suların çağıltısıyla serinleyebilir, arkadaşlarınız ile piknik yaparak sohbete doyabilirsiniz. Muradiye Şelalesi Van’da mutlaka tanıklık etmeniz gereken bir su masalıdır.

 

Van SohbetVan Lalesi

Van’a özgü olan bu özel çiçek, şehrin endemik yaşam türlerinden sadece biri. Sahip çıkmamız gereken ve başka bir yerde de yetişmeyen nadide bir canlı. Mutlaka ama mutlaka Van Lalesine sahip çıkmalıyız.

 

 

 

Van SohbetVan Kedisi

Toprak mı hava mı su mu?

Seni bu biçimde bezeyen?

Gözlerin kehribar, mavi, çağla yeşili

Bedenin yumuşak, temiz ve ak,

Bir yumak gibi ya ada bir bulut kümesi

Çocukların can dostu

Sevimli, soylu

Güzel Van Kedisi…”

 

Güzelliği dillere destan olan Van Kedisi, turkuaz mavisi gözlerini Van Denizinden, Kehribar sarısı gözlerini ise Van Güneşinden almıştır. Van Kedisi temizlik konusunda diğer kedilere göre daha dikkatlidir. Suyu ve yüzmeyi çok sever. Avcılık içgüdüleri gelişmiştir. Bakımı son derece kolaydır. Hareketlidir, sevilmekten ve oynamaktan hoşlanır. Sahiplerine sadıktır. Yemekten önce patileriyle yemeğin sıcaklığını kontrol edecek kadar zekidir. Birbirleri ile ilişkilerinde dişiler daha uyumludur. Dişilerin çiftleşmede erkeği seçici özellikleri vardır. Bir batında 4 yavru doğurur. Yaşam alanlarında Hâkimiyet sağlar, başka kedilerin kendi yaşam alanına girmesine izin vermez. Kendisi ile ilgilenilmesini ve sohbet edilmesini çok sever.

 

Van SohbetVan Kalesi

Urartu, Roma ve Osmanlı İmparatorluğunun izlerini taşıyan Van Kalesi, bir medeniyetler geçididir adeta. Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı Süleyman Han Camii, restore edilmiş ve hayatımıza, ruhumuza, gözümüze yeniden kazandırılmıştır. Van Kalesi; çökmüş bir deve heykeli görüntüsü verir. Heybetli ve ihtişamlıdır. Kalenin mağaraları, doğal depo işlevini üstlenmiş yıllar yılı. Doğal yapıyla insan zekasının ürünü kale yıldızların da komşusudur. Üst üste yedi kattan oluşan, ve çevresini bilezik gibi saran kuleleriyle olağanüstü bir güzellik anıtıdır.

 

İnci Kefali, Erçek Gölü ve Kuş Cenneti, Hoşap Kalesi, Halime Hatun Kümbeti, Hüsrev Paşa Camii, Keşiş Yaylası, Şyetan Köprüsü ve daha nice yerler nice gönüller nice sohbetler. Van anlatılmaz yaşanır, buyurun sizi de bekleriz…

Soykan 29.06.2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir